مجتمع های مسکونی، اداری و تجاری

همانطور که می دانیم امروزه اکثر تجهیزات سمعی بصری و امنیتی جهت برخورداری از کیفیت بالاتر و نیز قابل دسترسی بودن از اکثر نقاط جهان بر روی بستر IP تعریف شده اند، که برای استفاده از این تجهیزات قبل از هر چیز نیاز به زیر ساخت مناسب می باشد که این زیر ساخت غالبا از طریق تجهیزاتی چون سوییچ، روتر وAccess Point که با کابل های شبکه بهم بندی می شوند مهیا می گردد.

مزایای ایجاد شبکه اختصاصی
• دسترسی به اینترنت امروزه با پیشرفت تکنولوژی دسترسی به اینترنت به طرق مختلفی از جمله Dial-up، ADSL، Wimax، Wi-Fi و ... امکان پذیر است. در هریک از این روش ها هر مشترک می بایست برای خود تجهیزات و مودم های مورد نیاز را تهیه کرده و به اینترنت متصل شود ولی راهکار بهینه و مرقون به صرفه تر در مجتمع های مسکونی و تجاری ایجاد یک زیر ساخت مناسب جهت استفاده کلیه واحدها از اینترنت می باشد. در این روش دیگر نیازی نیست هر یک از واحدها برای استفاده از اینترنت تجهیزات مجزا از هم خریداری نمایند.در این شیوه ابتدا مجتمع ها یک اینترنت کلی خریداری می کردند و همه واحدها از آن استفاده می نمودند که امر موجب نارضایتی برخی از ساکنین مجتمع می شد. زیرا با دانلود کردن و استفاده بیشتر برخی ساکنین برخی دیگر نمی توانستند سرعت مطلوب را داشته باشند. اما اکنون کلیه واحدها می توانند از یک زیرساخت مشترک استفاده نموده ولی هریک سرویس اینترنت مجزا برای خود انتخاب نموده و از آن بهره مند شوند.لازم به ذکر است این شیوه دارای ظرفیت بالاتری برای انتقال اطلاعات نسبت به سایر روشهای ذکر شده می باشد که این امر به ساکنین مجتمع این اجازه را می دهد که از اینترنت و یا سایر سرورهای داخلی که در ادامه توضیح داده خواهد شد با سرعت بالاتری بهره مند شوند.

مشاهده تصاویر دوربین های مداربسته
• امروزه دو نوع دوربین مداربسته برای کلیه مصارف از جمله استفاده در مجتمع ها موجود می باشد. یکی آنالوگ و دیگری IP، که دوربین های IP همانگونه که از نامشان پیداست قابلیت تعریف IP و مشاهده برروی شبکه را دارا می باشند ولی دوربین های آنالوگ به خودی خود این قابلیت را دارا نمی باشند و برای رفع این نقیصه از دستگاهی به نام DVR استفاده می شود. پس بطور کلی می توان نتیجه گرفت که کلیه دوربین های مداربسته برروی بستر شبکه قابل استفاده می باشند. حال با داشتن یک شبکه اختصاصی مناسب می توان داخل مجتمع، این دوربین ها را با کیفیت بالا (در اتاق کنترل) مشاهده نمود علاوه بر اتاق کنترل، ساکنین می توانند از منزل، پارکینگ و یا سایر نقاط مورد نظر را که در آن دوربین تعبیه شده را مشاهده نمایند. با اتصال این شبکه به اینترنت می توان دوربین ها را از کلیه نقاط دنیا مشاهده کرد.

نصب سرور گیم(بازی آنلاین)
• امروزه بازی های آنلاین طیف گسترده ای از جوامع را در بر می گیرد و افراد در هر سنی تمایل به انجام اینگونه بازی ها را دارند. با ایجاد بستری مناسب و با سرعت بالا و قراردادن یک سرور بازی کلیه ساکنین می توانند اوقات فراغت را در اتاق های (Rooms) این سرور با رقابت آنلاین با یکدیگر بگذرانند. این سرور را می توان به اینترنت نیز متصل نمود تا ساکنین ساختمان علاوه بر رقابت با یکدیگر با کلیه افرادی که در دنیا به این بازی مشغول می باشند رقابت نمایند. لازم به ذکر است که با اتصال این سرور به اینترنت تعداد افراد حاضر در اتاق های بازی بیشتر شده که این امر موجب افزایش لذت بازی می گردد.

ایجاد پورتال داخلی
• با نصب نرم افزارهای مخصوص پورتال داخلی مجتمع ها می توان قبل و بعد از ساخت مجتمع از آن نرم افزارهابهره برد، به اینگونه که قبل از ساخت مجتمع می توان نماهای داخلی و خارجی سه بعدی طراحی شده را برروی پورتال قرار داد، ضمنا می توان قیمت های مربوط به پیش فروش یا هر اطلاعات دیگر مورد نیاز مشتریان را نیز برروی آن قرارداد تا مشتریانی که قصد خرید دارند از اطلاعات مورد نیاز آگاه گردند. در حین ساخت نیز می توان با متصل نمودن این پورتال و دوربین هایی که در برخی نقاط ساختمان جایگذاری شده اند مشتریان را به صورت آنلاین از روند پیشرفت ساختمان مطلع نمود حتی می توان با دادن دسترسی های محدود به برخی مدیران بر نحوه عملکرد کارگران از راه دور نظارت نمود. پس از ساخت و تکمیل ساختمان نیز می توان از این پورتال به عنوان پورتال مدیریت ساختمان استفاده کرد و ساکنین می توانند از طریق این پورتال شارژهای مربوطه را پرداخت کرده یا از زمان جلسات آگاه شوند. علاوه بر این مدیریت ساختمان می تواند اطلاع رسانی های مورد نیاز از قبیل میزان خرج کرد، موجودی صندوق و ... را به ساکنین اطلاع رسانی کنند.

تلفن های تحت شبکه
• تلفن های تحت شبکه نسل جدید تلفن ها می باشند که مبنای اصلی آنها شبکه و IP می باشد. این تلفن ها که روز به روز بر میزان استفاده از آنها افزوده می شود، نیاز به یک مرکز تلفن دارند. این مرکز تلفن که کلا یک کامپیوتر با مشخصات سخت افزاری متوسط می باشد این قابلیت را به ما می دهد که کلیه خطوط شهری که از شرکت مخابرات خریداری نموده ایم را به آن متصل کرده و از طرف دیگر با اتصال این مرکز تلفن به زیر ساخت ایجاد شده، تلفن های هر واحد را از طریق این بستر به آن واحد انتقال دهیم یعنی برای انتقال بوق تلفن به واحد ها، دیگر نیازی به سیم کشی تلفن نمی باشد.لازم به ذکر است تلفن هایی که برروی بستر شبکه کارمی کنند با تلفن های معمولی متفاوت بوده و قابلیت تعریف IP را دارا می باشند. برخی از ویژگیهای تلفن های تحت شبکه در مجتمع ها عبارتند از : - حذف سیم کشی تلفن که خود مبلغ قابل توجهی در هزینه ها صرفه جویی می نماید. - حذف سانترال برای واحدهایی که نیاز به سانترال دارند. این سیستم می تواند برای هر واحد به عنوان سانترالی مجزا عمل نماید. به گونه ای که برای هر واحد می تواند پیغام خوش آمدگویی مجزا داده و مخاطبین با زدن هر یک از دکمه های 1، 2، 3 و ... به بخشهای مختلف آن واحد متصل شوند. - ایجاد فکس برای هریک از واحدهایی که نیاز به فکس دارند بدون خریداری دستگاه فکس. بدین صورت که این سیستم قادر است برای هر واحد یک داخلی بعنوان فکس تعریف نموده و فکس های مربوط به آن واحد را بصورت فایل PDF نمایش دهد که در صورت نیاز می توان این فکس را پرینت نمود. همچنین این سیستم قادر است فکس های هر واحد را به آدرس ایمیلی خاص ایمیل نماید تا فرد مربوطه در هر نقطه از دنیا بتواند فکس خود را دریافت نماید. برای ارسال فکس نیز از طریق یک کامپیوتر بدون نیاز به دستگاه فکس می توان فکس ها را ارسال نمود. - ایجاد صندوق صوتی برای هر یک از واحدهایی که به سرویس نیاز دارند. بدین ترتیب که اگر شخصی با یکی از واحدها تماس حاصل نماید و آن شخص پاسخگو نباشد، شخص تماس گیرنده می تواند پیغام بگذارد که این پیغام علاوه بر ذخیره شدن در قسمت کنترل پنل به ایمیل مالک آن واحد نیز ایمیل شود. در بالا تنها چند مورد از مزایای این سیستم بر شمرده شد تا بصورت اجمالی نحوه کاهش هزینه ها و ارزش افزوده ای را که این سیستم می تواند برای ساختمان داشته باشد یادآور شویم. این سیستم تلفنی دارای مزایای بسیار زیادی است که در صورت نیاز کاتالوگ آن جداگانه تقدیم حضور می گردد.

مشاهده شبکه های تلوزیونی
• با نصب یک سرور به نام IPTV و اتصال آن به شبکه داخلی مجتمع می توان کلیه شبکه های تلوزیونی مورد نظر (کانالهای داخلی و یا ماهواره) را بر روی کامپیوتر شخصی و یا تلوزیون هایی که قابلیت تعریف IP را داشته باشند مشاهده نمود لازم به ذکر است تلوزیون هایی که قابلیت تعریف IP را ندارند از طیق یک مبدل می توانند از این سیستم استفاده نمایند. در این سیستم می توان شبکه های تلوزیونی داخلی نیز ایجاد نمود و مدیر سیستم می تواند برنامه های مورد نظر را تامین و در ساعات خاصی پخش نماید و واحد های علاقه مند می توانند این برنامه ها را راس ساعت مشاهده کنند.

ایجاد شبکه های بی سیم
• در صورت نیاز به دسترسی بی سیم به زیر ساخت مجتمع، می توان با نصب Access Point هایی در نقاط مورد نظر امکان دسترسی بی سیم به ساکنین مجتمع را داد.

توجیه اقتصادی
• همانطور که می دانیم ساخت یک مجتمع هزینه های بسیار زیادی دارد. ایجاد یک بستر مناسب برای همسو شدن با پیشرفت های جهان امروز و تهیه برخی از سرویس های فوق الذکر در مجموع نسبت به هزینه های ساختمان بسیار ناچیز است کما اینکه علاوه بر مدرن شدن ساختمان توجیه های اقتصادی خاص خود را نیز دارد که در بالا به برخی از آنها اشاره شد. ولی آنچه که بیش از پیش این پروژه را جذاب تر می کند سرویس هایی است که بعنوان ارزش افزوده برای ساختمان تعریف می شود و مطمئنا مشتریان را مجذوب خود می کند.